úterý 12. listopadu 2013

Akicon 2013

Tak je to pravda, jubilejní desátý Akicon skončil, a já se rozhodl, že těch svých pár postřehů převedu do digitální podoby, než se mi docela vypaří z hlavy. Předem upozorňuji, že se psaním delších literárních celků nemám zkušenosti, takže jestli dáváte přednost výpravnému čtení, odkážu vás na blog kolegyně Hit, popřípadě ostatní reporty, o kterých pořadatelé Akiconu vědí (najdete je na stránkách http://www.akicon.cz/ pod záložkou "Pozvánka")

Pátek

Jakožto pořadatel jsem se rozhodl zapojit se do dopoledních příprav. To se kolem poledne ukázalo být docela zbytečnou snahou, protože lidí ochotných přiložit ruku k dílu se našlo víc než dost, takže pro "impy" moc té práce nebylo. Celkově mi přišlo, že letošní nachystání proběhlo v klidu a pokud to takto bude i v příštích letech, tak je to jedině dobře. Zaregistroval jsem problém s načítáním vstupenek, co vedlo k opožděnému začátku vpouštění návštěvníků. Jelikož ve chvíli, kdy se do Zahrady dostali první lidé měl začít program, došlo k posunutí začátku programu, ale jestli se nepletu, tak toto bylo do konce dne vyrovnáno, takže nakonec všechno dobré :)

No, a teď k programu samotnému:

Jakuza: Skutečný obraz japonské mafie (Songohan): Přednáška přes varování Songohana skutečně obsahovala fakta a jsem za to rád. Dozvěděl jsem se spoustu nových věcí a "urban legend" příběhy pobavily. K přednesu samotnému taky nemám co dodat, takže za mě to byl skvělý start celého Akiconu.
Jak se svléci v cosplayi a neurazit (Alfred a Myra): viz výše zmíněný report od Hit - přednáška mě moc nezaujala, takže jsem z ní někdy po první třetině odešel do malého sálu na Chyť si své strašidlo aneb strašení po Japonsku(Kuromaru), která mě pobavila mnohem víc, a to se přednášející ani nemusel moc snažit. Prostě Japonci jsou divní, a je to poznat i na jejich strašidlech.

Následně jsem se přesunul na svůj post do Infostánku rozdávat koblihy a odklikávat Animekvíz (teď si nejsem moc jistý, jestli to nebyl spíš Akikvíz, protože otázek ohledně Anime tam moc nebylo..). Otázky na papíře sice vypadaly hezky, ale číst je bylo docela peklo, a někteří návštěvníci měli problém i s porozuměním :) Každopádně směna mi utekla rychle, a jelikož kolem jedenácté už ostatní prodejci sklidili svoje stanoviště, tak jsme ten náš Akikrám taky zavřeli. Díky tomu jsem stihl část Anime zpívánek (Lusi). Jelikož jsem pěvecký antitalent, tak jsem se radši moc neprojevoval a v hudebním prostředí jsem zhltnul mangu Gantz, kterou jsem koupil od Brněnských prodejců. Byla to správně ujetá jízda a už se těším na další díly :) Jinak samotné zpívánky vypadaly, že probíhaly v poklidu a návštěvníci se bavili, ale hodnocení radši přenechám někomu, kdo se věnoval zpěvu ;)

Jelikož jádro Brňáků mělo přijet až v Sobotu, tak jsem se nerozhodl zapojit k všeobecnému veselí, a zašel jsem se domů vyspat, vědíc, že bych dvě noci za sebou beze spánku zkrátka nepřežil.

Sobota

Nevím čím to bylo, ale na rozdíl od předešlých ročníků jsem po prvním dni nepřišel o chuť navštěvovat program, takže jsem po koblihové snídani rovnou shlédl Doramata(Zíza). Přednášející stejně jako minulý rok předvedla, že ví o čem mluví a tu hromadu informací dokázala dobře podat. Obohacen o spoustu tipů na večerní sledování jsem provedl inspekci Přípravy kávy (Hitomi a Gábi). Holkám to slušelo a kafe vařily na jedničku, takže jsem byl opravdu rád, že se akce tohoto ražení na Akicon dostala. Doufám jen, že to nebyl příliš náročný podnik, a s malou kavárnou se setkám na Aki i příští rok.

Nadopován kofeinem jsem shlédl Novinky v anime (Arian a Wolfii). Samotná přednáška mi obsahově přišla fajn a dokázala mě zaujmout, přestože jsem posledních cca 6 let skoro žádné anime neviděl. Snad jedinou malou výtku bych měl na ozvučení Ariana (přišel mi příliš nahlas), no a potom k Arianovi samotnému, který vypadal, že upřednostňuje pohled na plátno před pohledem do publika :)

Následovala krátká Tematická AMV soutěž, která mi udělala radost hlavně díky tomu, že jsem byl schopný uhádnout tvůrce vítězného díla. Jelikož už jsem byl tou dobou pěkně usazený v hlavním sále, zůstal jsem v něm i na následující bod programu - AJ-DO-RU, s jejími porotci (yarche, Rin, Grek1). Popravdě jsem se této soutěže trochu obával (respektive jsem se obával toho, co všechno bych mohl slyšet), ale nakonec jsem byl velmi příjemně potěšený. Navíc ve chvílích, kdy kvality vystupujících nebyly nejlepší, mohl se člověk pobavit pohledem na Greka a jeho rozmanitou řeč těla :)

Poté jsem v rychlosti přeběhl do malého sálu na Novinky z Vocaloidů (pro tuto přednášku Kotomi). Výsledek byl pro mě podobný jako u Novinek v Anime - ačkoliv se o tématiku nezajímám (u bokaloidů vím pouze tolik, že existuje něco jako Hatsune Miku, že to má modrozelené vlasy a že se to nedá poslouchat :)), tak mě přednáška nenudila a zajisté pečlivě vybrané klipy se mi vcelku zamlouvaly. Možná nakonec těm vokaloidům dám druhou šanci... :) Bohužel jsem přednášku opustil předčasně, čehož jsem záhy litoval, protože po ní v malém sále probíhal AnimeSTOP, přičemž sál byl nacpaný k prasknutí. Nu, pozdě bycha honit, budu poučen pro příště. Alespoň jsem měl čas na jídlo a do té chvíle zanedbávanou socializaci :)

Po denní dávce pšenice následovala přednáška DC Comics: Young just us (Kalisto). Komiksům jsem po pravdě nikdy zcela nepropadl (výjimkou jsou Rychlé šípy), takže jsem vůbec netušil, do čeho jdu. Naštěstí Kalisto uzpůsobila svoji přednášku právě takovým neználkům jako jsem já, navíc s řádnou dávkou humoru, takže jsem byl s výsledkem spokojený. S osobou, která nadšenými výkřiky přednášku mírně sabotovala, jsem si to vyříkal v noci, takže příští výkon od Kalisto již určitě bude zcela dokonalý.
K Hinzuově Nej... ecchi mohu dodat jenom tolik, že se rád k této přednášce vrátím - především k Hintzuem zmíněným mangám. Vůbec tento hentai sensei je taková sázka na jistotu, a zatím jsem od něj nezažil přednášku, která by mě zklamala.

Čtvrtá odpolední odbyla, a v tu chvíli nastal čas pro moji směnu na pokladně. Bohužel jsem tak nestihl spoustu zajímavých přednášek, ale to je zkrátka úděl pořadatele. Pouze doufám, že přednášky od Lusi a Greka1 jsou nahrané na kameru. Co se mé směny týče - moc zajímavého se toho nestalo, pokud nepočítám dva kolapsy návštěvníků. Jsem opravdu rád, že se na Akiconu vyskytoval certifikovaný zdravotník. Nevím, kdo s tímto nápadem přišel, ale zaslouží si pochvalu před nastoupenou jednotkou :)

Po skončení služby jsem ještě asistoval při tvorbě již tradičního pozdravu  (na vlastní nebezpečí!) - tentokrát animovaného, a následně jsem zaskočil na Vyhlášení. To mi už bohužel přišlo takové unavené a zbytečně zdlouhavé. Opravdu je nutné u (pro mě nezajímavých) karetních soutěží vyhlašovat tři místa? Naštěstí pro mě mi nedošla trpělivost a výsledky AMV soutěže i AJ-DO-RU jsem se dozvěděl. O portrétech pořadatelů jsem do té doby neměl ani ponětí, takže mě pobavily o to více.

Následovala přiměřeně divoká noční jízda s Brňáky a další fůrou lidí, které jsem již dlouho neviděl. Z tohoto hlediska mě tedy Akicon rozhodně nezklamal. Co mě ale příliš nepotěšilo byly noční výlety návštěvníků na cigárko s doprovodem šerifa - měl jsem za to, že tito "černí" byli na Aki právě od toho, aby v noci ven nikdo nelezl a aby byl dodržen noční klid. Nerad bych, aby kvůli pár přiopilým (a tedy hlučným) nikotinovým závislákům museli pořadatelé příští rod hledat jiné prostory - ale je dost možné, že jsem v tomto ohledu prostě paranoidní.

Neděle

Po probdělé noci byl čas probudit spící návštěvníky v hlavním sále a připravit jej na následující část programu - AMV novinky 2013 (Nya-chan). Přednášející nestihl dorazit, takže se představení promítaných kousků ujal (nebo byl pověřen? :D) z režie Stříbro, který to podle mého názoru zvládl na jedničku. Následovala druhá část Anime novinek, která mě svoji skladbou titulů zaujala ještě více, než ta první, takže je nakonec možné, že se v blízké době na nějaké to anime podívám. 

Na Grekově Typologii bišinek se začala naplno projevovat probdělá noc, a tak jsem se rozhodl uvolnit své místo v sále někomu, kdo by to zvládl bez soustavného usínání. 

Tím pro mě akce jako taková skončila úplně, což mě mrzí, protože takto jsem nemohl pomáhat při sklízení a především nejsem na společné fotografii pořadatelů. Celkově se z mého pohledu celá akce vydařila a já nelituji toho, že jsem se jí účastnil.

tl;dr: Akicon 2013 byl super, viděl jsem hodně z programu a nelituju toho, kuřáci smrdí

1 komentář:

  1. Pěkný report! Děkuji za reklamu na můj blog i chválu naší části programu, budeme se snažit něco podobného připravit i další rok :)

    OdpovědětVymazat